• yeni
  • kategoriler

#demokrasi

1 gün 23 dk. 53 sn. önce

Takrir-i Sükun Kanunu, iki yıl uzatıldı

90 Yıl7 Ay17 Günoldu
Takrir-i Sükun Kanunu iki sene uzatıldı. Gerici hareketlere karşı hükümete gerekli gördüğü örgüt ve basın kuruluşunu kapatma yetkisi veren yasa, kaldırıldığı 1929'a kadar tüm muhalif grupları derinden etkiledi.
1 gün 23 sa. 59 dk. 22 sn. önce

İspanya'da İkinci Cumhuriyet ilan edildi

86 Yıl6 Ay5 Günoldu
İspanya'da 2. Cumhuriyet ilan edildi. Seçimlerden Cumhuriyetçilerin ezici bir zaferle çıkması üzerine Kral XIII. Alfonso sürgüne gitti.
15 Ekim 2017

Doğu Berlin'de 100 bin kişi rejime karşı yürüdü

64 Yıl4 Ay2 Günoldu
Doğu Berlin'de 100 bin kişi Demokratik Almanya Cumhuriyeti rejimine karşı sokağa döküldü. Bir önceki gün başlayan protesto, tüm ülkeye yayıldı. Sovyet Ordusu ve Doğu Alman polisi olayları kanla bastırdı. Batı Almanya'da 17 Haziran, ulusal anma günü ilan edildi.
11 Ekim 2017

Çin'de cumhuriyet ilanına kadar giden isyan başladı

106 Yıl9 Günoldu
Çin'in Vuçang kentinde isyan başladı. Mançu hanedanı reformları gerçekleştirecek güçte değildi. Çin Batı ülkeleriyle Japonya'nın kıskacındaydı. Entelektüeller ve öğrenci örgütleri, "Yeni Ordu" ile işbirliği yaptı. Vuçang'da 9 Ekim'de devrimciler yanlışlıkla bomba patlatınca polis tutuklamalara girişti. Devrimciler kurtulmak için ertesi gün bir ayaklanma başlattı. Valinin kaçışıyla hareket yayıldı, 12 Şubat 1912'de cumhuriyet ilan edildi. 10 Ekim, Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan'da ulusal bayram olarak kutlanmaktadır.
19 Ocak 2017

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'na bir yıl hapis cezası

58 Yıl8 Ay28 Günoldu
Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkûm oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
19 Ocak 2017

TÜSİAD'tan demokrasi paketi

20 Yıl8 Ay29 Günoldu
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Demokratik standartların yükseltilmesi paketi"ni TBMM Başkanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına sundu. TÜSİAD raporda Kürtçe eğitimin serbest bırakılmasını da önerdi.
21 sa. 28 dk. 45 sn. önce

Ali İsmail Korkmaz doğdu

23 Yıl7 Ay1 Günoldu
Taksim Gezi Parkı eylemcilerinden Ali İsmail Korkmaz; Şahap ve Emel Korkmaz çiftinin çocukları olarak Hatay'da dünyaya geldi. Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013'te, Eskişehir'deki Taksim Gezi Parkı protestolarına destek yürüyüşü sırasında, polis ve karşıt görüşlü öğrenciler tarafından darp edilerek 19 yaşında öldürüldü. Korkmaz, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 1. sınıf öğrencisiydi.
16 Mart 2016

Ateist aile, din dersinden muafiyet davasını kazandı

1 Yıl7 Ay3 Günoldu

Antalya'nın Kumluca ulçesindeki bir ilkokulun 4'üncü sınıf öğrencisinin anne ve babası, ateist oldukları gerekçesiyle, çocuklarının zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmasına ilişkin açtıkları davayı kazandı.

http://www.hurriyet.com.tr/mah...ersi-karar
12 Mart 2016

Zaman Gazetesi'ne kayyum kararı

1 Yıl7 Ay15 Günoldu
İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi'ni de bünyesinde bulunduran feza gazetecilik Şirketi'ne kayyum atanmasına karar verdi. Hakimlik kararını, "şirketin FETÖ/PDY terör örgütünün faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması" gerekçesine dayandırdı.http://www.hurriyet.com.tr/zam...sine-kayyu
12 Mart 2016

Hacı Boydak ile Memduh Boydak tutuklandı

1 Yıl7 Ay13 Günoldu
Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ile Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak, tutuklandı.http://www.sabah.com.tr/gundem...uh-boydak-
12 Mart 2016

Can Dündar ve Erdem Gül, 92 gün sonra özgür

1 Yıl7 Ay23 Gün7 Saat50 Dakika42 Saniyeoldu
Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’larına ilişkin haber nedeniyle 26 Kasım’dan bu yana tutuklu olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliye yolunu açtı. Kararda ‘kuvvetli suç şüphesinin olmadığı’ da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği bir, TBMM’nin seçtiği iki üye ihlal kararına karşı oy kullandı. Başkan Zühtü Arslan ile 11 üye ise ihlal yönünde oy verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararına uyarak Dündar ve Gül’ün tahliyesine karar verdi. Can Dündar ve Erdem Gül, saat 03.15’de tahliye edildi.http://www.hurriyet.com.tr/can...nra-serbes
12 Mart 2016

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

1 Yıl10 Ay22 Gün14 Saat5 Dakika42 Saniyeoldu

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül, "MİT tırları" soruşturması kapsamında tutuklandı.

http://www.milliyet.com.tr/can...iyle-gunde
12 Mart 2016

Erdoğan'dan Anayasa Mahkemesi'ne tehdit

1 Yıl7 Ay8 Günoldu
Burdur'da 33 projenin toplu açılış törenine katılan C.Başkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararına eleştirilerini "Anayasa Mahkemesi, ülkesinin aleyhinde karar almaktan çekinmemiştir. Çok kırgınım. Niye, o makamda olana dürüstlük yakışır. Ne oldu da bu kadar acele ettiniz? Kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında beni bulur" diye sürdürdü.http://www.hurriyet.com.tr/mil...ar-verdile
07 Mart 2016

'Vurucu Kobra', MEB Şube Müdürü çıktı

8 Yıl2 Ay13 Günoldu
Tunceli'de Milli Eğitim'i eleştiren yerel gazeteye "Vurucu Kobra" adıyla tehdit mesajı atan kişi, Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Çakmak çıktı. Çakmak, "Kendimi savunmak için mail ile eleştiri yazısı gönderdim" dedi. (Kaynak: hurriyet.com.tr)
07 Mart 2016

Gül nikaha yetişsin diye karayolu kapatıldı

8 Yıl3 Ay26 Günoldu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Karaman'dan Ankara'daki nikaha yetişmesi için Ankara-Karaman karayolu kapatıldı. Saatte 200 kilometre hızla giden Cumhurbaşkanı Gül'ün konvoyu nedeniyle, karayolunu kullanan yolcular, saatlerce bekletildi.
07 Mart 2016

Bize attıkları yumurtaları yeseler, beyinleri gelişir

6 Yıl10 Ay11 Günoldu
Ankara Üniversitesi'nde anayasa konulu bir konferansa katılan AKP'li Burhan Kuzu, yumurta yağmuruna tutuldu. Protestoculara "Beyinsiz" diyen Kuzu, "30 yıldır hocalık yapıyorum. Bu kadar beyinsiz öğrenci grubunu ilk defa bir arada görüyorum. O yumurtaları atacaklarına yeseler, beyinlerine daha iyi gelir. Atılan bu kadar yumurtaya yazık" dedi.
07 Mart 2016

Dağdaki çobanla benim oyum niye eşit

9 Yıl6 Ay22 Günoldu
NTV'deki "Haydi Gel Bizimle Ol" programını Çiğdem Anad, Müjde Ar ve Pınar Kür ile birlikte sunan manken Aysun Kayacı, "Ben vergi veriyorum. Niye vergisini vermeyen dağdaki çobanla benim oyum eşit?" diye sordu.
07 Mart 2016

Biber gazı tamamen doğal ve zararsız

5 Yıl2 Ay4 Günoldu
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, gaz kullanımıyla ilgili soru önergesini yanıtlarken, biber gazının tamamen doğal, bitkisel olduğunu ve insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığını söyledi. (Kaynak: halkinhabercisi.com)
07 Mart 2016

Dokunulmazlığının kaldırılması istendi, Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti

5 Yıl8 Ay23 Saat35 Dakika42 Saniyeoldu
Hannover Savcılığı, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanlığı yaptığı dönemde, düşük faizli özel kredi alma, bazı işverenlerin villalarında tatil yapma ve bir film yapımcısının otel masraflarını üstlenmesiyle ilgili olarak dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyince, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff istifasını verdi. Almanya tarihinde ilk kez, bir cumhurbaşkanı hakkında soruşturma izni istenmişti. (Kaynak: hurriyet.com.tr)
07 Mart 2016

Gül, özgürlükleri kısıtlayan internet yasasını onayladı

3 Yıl8 Ayoldu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda tek tip internet olarak anılan internet yasasını onayladı. Yasada, demokrasi açısından birçok sakıncalı hüküm bulunuyor.

'Vurucu Kobra', MEB Şube Müdürü çıktı

8 Yıl2 Ay13 Gün
önce oldu

Öğretmenlere maaş yerine votka

19 Yıl26 Gün
önce oldu

Erol Büyükburç: Ajanlar spermlerimi çaldı

6 Yıl11 Ay20 Gün
önce oldu