• yeni
  • kategoriler

#haçlılar

15 Ekim 2017

Tapınak Şövalyeleri bozguna uğratıldı

205 Yıl5 Ay24 Günoldu
Kudüs'e giden Hıristiyan hacıların güvenliğini ve para transferlerini sağlayarak büyük bir güce kavuşan Tapınak Şövalyeleri, Ürdün nehri kıyısında Halep Sultanı Nureddin tarafından bozguna uğratıldı. Kudüs Haçlı Krallığı'nın gerileme dönemi başlamış oldu.
15 Ekim 2017

Haçlıların komutanı Behomond, Antakya'yı aldı

919 Yıl6 Ay10 Günoldu
İlk Haçlı Seferi'nin liderlerinden Bohemond'un kuvvetleri Antakya'yı aldı. Bohemond, kendini Antakya Prensi ilan etti. Urfa Kontluğu ile birlikte Ortadoğu'daki ilk haçlı devletlerinden biri olan Antakya Prensliği, kent 1268'de Memluk Sultanı Baybars'ın eline geçene kadar sürdü.
14 Ekim 2017

Selahaddin Eyyubi'nin ordusu, Hıttin'de Haçlılar'ı yendi

830 Yıl5 Ay8 Günoldu
Selahaddin Eyyubi komutasındaki Müslümanlar, Kudüs Kralı Guy de Lusignan önderliğindeki Haçlıları Taberiyye gölü yakınlarındaki Hıttin'de bozguna uğrattı.
3 sa. 53 dk. 3 sn. önce

Yıldırım Bayezid, Niğbolu'da Haçlılar'ı bozguna uğrattı

621 Yıl2 Ay17 Günoldu
Yıldırım Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusu, Tuna Nehri üzerindeki Niğbolu Kalesi yakınlarında Haçlı Ordusu'nu bozguna uğrattı. Bu zafer, Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'daki nüfuzunu arttırdı.
3 sa. 53 dk. 3 sn. önce

Selahaddin Eyyubi, Aslan Yürekli Richard'a yenildi

826 Yıl3 Ay5 Günoldu
Selahaddin Eyyubi'ye bağlı kuvvetler, bugün İsrail'de bulunan Arsuf'ta, İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard'ın komutasındaki Haçlı ordusuna yenildi. Ancak Haçlılar buna rağmen Kutsal Topraklar'da üstünlük kazanamadı.

Köyün dört delisi, azalığa seçildi

11 Yıl1 Ay13 Gün
önce oldu