• yeni
  • kategoriler

#icatlar

36 dk. 0 sn. önce

Edison, fonografın patentini aldı

139 Yıl8 Ayoldu
ABD'li mucit Thomas Alva Edison, icat ettiği fonografın patentini aldı. Sesi hem kaydedip hem çalabilen bu ilk cihaza 200521 numaralı patent numarası verildi. Bu icat modern müzik sektörünün doğuşu olarak kabul edilir.
14 Ekim 2017

George Stephenson, çalışan ilk lokomotifi yaptı

203 Yıl2 Ay24 Günoldu
İngiliz makine mühendisi George Stephenson'ın kömür yüklü kantarları çekmek için tasarladığı ve adını Prusyalı generalden alan "Blüchare" adlı lokomotif, Killingworth'taki ahşap raylarda çalıştı. Daha önce de lokomotif tasarlanmıştı ama bu, çalışan ilk lokomotif oldu.
11 Ekim 2017

Karbon kağıdının patenti alındı

211 Yıl12 Günoldu
İngiliz mucit Ralph Wedgwood, karbon kağıdı için ilk patenti aldı, iki sene sonra karbon kağıdı kullanımını gerektiren bir daktilo icat eden İtalyan mucit Pellegrino Turri de aynı dönemde karbon kağıdı üzerine çalışıyordu.
07 Mart 2016

Görünmez pelerin icat edildi

10 Yıl11 Ay28 Günoldu
ABD'nin Kuzey Carolina Duke Üniversitesi'nde bakır silindirlerden üretilen özel bir pelerinin görünmezliği "başarıyla" test edildi.
07 Mart 2016

Alfred Nobel dünyaya geldi

183 Yıl11 Ay28 Günoldu
Nobel Ödülleri'ne adını veren İsveçli kimyager ve mühendis Alfred Bernhard Nobel, Stockholm'de mühendis baba Immanuel Nobel ile varlıklı bir aileden gelen Andriette Ahlsell'in üçüncü çocukları olarak doğdu. 1850'de Paris'te bir yıl süreyle kimya eğitimi alan Nobel, 1859 yılında, İsveç'te sıvı bir patlayıcı olan "nitrogliserin" imalatına başladı. 1864'te fabrikadaki bir patlama sonucu en küçük kardeşi Emil ile birlikte dört kişi öldü. İsveç Hükümeti fabrikanın yeniden kurulmasına izin vermedi. Çalışmalarını bir manavda sürdüren Nobel; dinamit ile bunun patlatılması için gerekli olan kapsülü geliştirdi. İngiltere ve ABD'den buluşunun patentini alan Alfred Nobel, deneylerini sürdürerek dinamit lokumunu ve sonra da "balistit" adlı barutu buldu. Buluşunun çok sayıda insanın ölmesine yol açması nedeniyle büyük pişmanlık yaşayan Nobel, servetini "Nobel Ödülleri" olarak insanlık yararına çalışan kişilere dağıtılmak üzere Nobel Vakfı'na bağışladı.
07 Mart 2016

Korsan kameraları etkisizleştiren cihaz

11 Yıl3 Ay29 Günoldu
ABD'deki Georgia Institute of Technology, sinemalarda veya herhangi bir yerde korsan kayıt yapan kameraları saptayarak beyaz ışıkla etkisiz hale getiren bir cihaz geliştirildiğini açıkladı.

Tarkan'ın canlı yayında çişi geldi

23 Yıl1 Ay10 Gün
önce oldu

Güreşçi deve, sahibini öldürdü

10 Yıl9 Ay21 Gün
önce oldu

30 bin bakire, kral için kuyruğa girdi

11 Yıl1 Ay14 Gün
önce oldu

Parmağına USB'li protez yaptırdı

8 Yıl7 Ay2 Gün
önce oldu

Güney Kore'de mini etek yasağı kalktı

10 Yıl11 Ay16 Gün
önce oldu