• yeni
  • kategoriler

#kitaplar

1 gün 13 sa. 16 dk. 48 sn. önce

Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz romanını bitirdi

65 Yıl7 Ay15 Günoldu
Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz'i yazmayı bitirdi. Yayımcısına notunda, bu romanın o güne kadar yazdığı en iyi şey olduğunu söyledi. Heminnway bu eserle 1953te Pulitzer, 1954'te de Nobel edebiyat ödüllerine layık görülecektir.
17 Ekim 2017

Dünyanın en büyük kütüphanesi kuruldu

217 Yıl5 Ay25 Günoldu
Dünyanın en büyük kütüphanesi olan Washington, DC'deki ABD Kongre Kütüphanesi, devlet başkanı John Adams'ın 5 bin dolar tahsis etmesiyle kuruldu. Bugün kütüphanede 142 milyonu aşkın kitap, dergi, belge ve harita bulunuyor.
15 Ekim 2017

Baudelaire'in Kötülük Çiçekleri kitabı yayımlandı

160 Yıl3 Ay28 Günoldu
Fransız şair Charles Baudelaire'in iki yıl boyunca birçok dergide yayımlanan 100 şiiri, "Kötülük Çiçekleri"(Les Fleurs du mal) adıyla Paris'te kitap olarak basıldı. Şair, kendi deyişiyle, tüm düşüncelerini ve yüreğini, inançlarını ve tiksintilerini bu şiirlerde özgürce sergilemişti.
13 Ekim 2017

Üzerinde yayıncının ismi olan ilk kitap basıldı

560 Yıl2 Ay5 Günoldu
Avrupa'da ilk defa üzerinde basımcının ismi ve basım tarihinin belirtildiği bir kitap basıldı. "Psalterium latinum" bir mezmur kitabıydı. Almanya'daki Mainz Piskoposluğu için Johann Fust ve Peter Schöffer tarafından hazırlanmıştı.
11 Ekim 2017

Jane Eyre romanı yayımlandı

170 Yıl3 Günoldu
İngiliz yazar Charlotte Bronte'nin romanı Jane Eyre basıldı. Bir mürebbiyenin zengin bir toprak sahibiyle aşkını anlatan roman, dünyanın en çok okunan klasikleri arasına girdi, sayısız kez sinemaya aktarıldı.
11 Ekim 2017

Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü kitabı yayımlandı

61 Yıl11 Ay29 Günoldu
İngiliz profesör John Ronald Reuel Tolkien'in üçlemesi Yüzüklerin Efendisi serisinin sonuncusu olan Kralın Dönüşü yayımlandı. 1960'larda ABD'de fenomen haline gelen kitap serisi, 2000'lerde sinemaya uyarlandı.
07 Mart 2016

Savaş ve Barış, 99 yıl sonra Türkçe olarak yayımlandı

49 Yıloldu
Dünya edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Lev Tolstoy'un "Savaş ve Barış" adlı romanı Türkçe olarak yayımlandı. Kitap, Rusya'da ilk kez yayımlandığı 1869 yılından tam 99 yıl sonra Cem Yayınevi tarafından Türk okurlara sunuldu. "Savaş ve Barış", Rusya'nın Fransa tarafından istilası döneminde yaşanmış olayları ve Napolyon döneminin Çar toplumuna etkisini, bu etkinin doğurduğu sonuçları beş asil aileden örnekler vererek tarif ediyor. Romanın ilk sürümü 1865-1867 yıllarda "Rus Haberci" dergisinde, "On yıl 1805" adıyla dizi halinde yayımlanmış, kitap olarak 1869'da dört cilt halinde basılmıştı.
07 Mart 2016

Yaşar Kemal'in ilk romanı İnce Memed piyasaya çıktı

62 Yıloldu
1953-1954 yıllarında Cumhuriyet gazetesinde dizi olarak yayımlanan İnce Memed, Yaşar Kemal'in ilk romanı olarak iki cilt halinde piyasaya çıktı. Çağlayan Yayınevi'nin yayımladığı kitabın konusu, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında geçer. Anadolu halkının geri kalmışlığı, cahil bırakılmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye tamamen hakim olmasına karşı bir isyan öyküsüdür. (Tiknot: Yaşar Kemal, ilerleyen yıllarda kitabın devamı niteliğinde üç roman daha yazarak İnce memed'in öyküsünü 1987'ye kadar getirdi. 1956 Varlık Roman Armağanı'nı kazanan roman, 40'tan fazla dile çevrildi. 1984 yılında İngiliz aktör ve yazar Peter Ustinov tarafından "Memed My Hawk" (Şahinim Memed) adıyla sinemaya uyarlandı.)
07 Mart 2016

Modern Avrupa'nın ilk romanı Don Kişot yayımlandı

412 Yıloldu
İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedra'nın "Don Kişot" romanının ilk bölümü "El ingenioso hidalgo Don Quijote de La Mancha" (Marifetli Ayan La Mancha'lı Don Kişot) adıyla yayımlandı. Kitabın konusu şöyle: La Mancha'da yaşayan emekli bir centilmen olan Don Kişot şövalyeleri anlatan kitaplara takıntılıdır ve yazılan her şeyin doğru olduğunu sanmaktadır. Don Kişot; Sancho Panza ve atı Rosinante ile birlikte umarsızca şövalyelik günleri tasarlarken, etrafındaki insanlar onun yavaş yavaş çıldırdığını düşünür. Dulcinea del Toboso, Don Kişot'un hayalinde canlandırdığı ve onunla birlikte maceralar kurduğu sevgilisidir. Don Kişot, mazlumları korur ve kötülerin üzerine gider. Yeldeğirmenleriyle bile savaşır. (Tiknot: Kitabın ikinci bölümü 1615'te yayımlandı. Don Kişot, modern Avrupa'nın ilk romanı ve bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal eserlerden biri olarak kabul edilmektedir.)
07 Mart 2016

Kocasından izin aldı, onu nasıl aldattığının kitabını yazdı

33 Yıl1 Ay15 Günoldu
Ünlü tiyatro oyuncusu Füsun Erbulak'ın, yine ünlü tiyatrocu ve karikatürist kocası Altan Erbulak'ı nasıl aldattığını anlattığı "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı yayımlandı. Füsun Erbulak kitapta, genç tiyatro oyuncusu Ahmet Uğurlu ile yaşadığı 60 günlük yasak aşkı anlatıyor. Füsun Erbulak konuyla ilgili olarak "Kitabı baskıya vermeden önce kocama okuttum. Altan 'Eline sağlık karıcığım, çok güzel olmuş' dedi" şeklinde konuştu.

Baykal ile Sarıgül yenişemedi

11 Yıl9 Ay5 Gün
önce oldu