• yeni
  • kategoriler

#sağlık

12 Ekim 2017

İnsandan insana ilk kan nakli yapıldı

199 Yıl24 Günoldu
İngiliz Dr. James Blundell, Londra Guy's Hastanesi'nde ilk kez insandan insana kan nakli yaptı. Ancak, henüz kan grupları bilinmediğinden Brazier adlı hasta öldü. Daha önceleri hayvandan insana başarısız nakiller yapılmıştı.
11 Ekim 2017

Rock Hudson, AIDS'ten öldü

32 Yıl18 Günoldu
Hollywood yıldızı Rock Hudson ABD'de ölen ilk ünlü AIDS hastası oldu. Onun ölümü bir "eşcinsel vebası" olarak görmezden gelinen bulaşıcı hastalık gerçeğini görünür kıldı. 59 yaşındaki Rock Hudson, ilk rolünü 1948'de almıştı.
30 Mart 2016

Filiz Akın, sevenlerini korkuttu

1 Yıl6 Ay20 Günoldu
Yeşilçam'ın sevilen oyuncularından Filiz Akın ateşi çıkınca acil olarak hastaneye kaldırıldı. Kendini kötü hisseden Akın'a doktorlar serum tedavisi uyguladı. Sağlık durumu hakkında bilgi veren ünlü oyuncu "Gece ateşim biraz daha yükseldi, boğazım şişti ve serum takıldı. Korkulacak bir şey yok" açıklamasını yaptı. http://www.sozcu.com.tr/hayati...hastaneye-
17 Mart 2016

Aktarlar artık 'güzelavrat' satamayacak

1 Yıl7 Ay3 Günoldu
Şifa arayan vatandaşların hastanelerden ve eczanelerden sonra bitkisel ilaçlar almak için sık sık gittiği aktarlara ayar geldi. Vitrinlerine “Nane gribe, ada çayı nezleye iyi gelir” yazısı asması yasaklanan aktarlar; aralarında güzelavrat, baldıran, kurtboğanın da bulunduğu bazı otlarla, bitkisel karışımlar satamayacak.http://www.hurriyet.com.tr/akt...amayacakla
16 Mart 2016

Patatesi kesinlikle buzdolabında saklamayın

1 Yıl7 Ay5 Günoldu
İngiltere'de kamu sağlığını korumakla görevli olan Foods Standards Agency (Yiyecek Standartları Ajansı), patatesin kesinlikle soğutulmaması gerektiğini açıkladı. Çünkü buzdolabında saklandığında, patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor. Pişirildiğinde ya da kızartıldığında şeker, aminoasit asparajin ile birleşerek, çok zararlı olduğu düşünülen ve kansere yol açan ‘akrilamid’ kimyasalı üretiyor. http://www.posta.com.tr/saglik...htm?Articl
14 Mart 2016

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane açıldı

190 Yıl7 Ay6 Günoldu
Türkiye tarihinin ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, Padişah II. Mahmut tarafından açıldı. Tıphane ve Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane adlarıyla da bilinen okul, bugünkü İstanbul Tıp Fakültesi'ne dönüştü. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, 1843 yılında ilk mezunlarını verdi. Okuldan mezun olan dört öğrencinin, 1848'de Viyana'daki tıp yeterlilik sınavını geçmesi üzerine, Avrupa'daki tıp fakültelerine denk sayılmaya başlandı.
12 Mart 2016

Meral Akşener temizlikçiye ders verirken, kolunu incitti

8 Yıl5 Ay21 Günoldu
TBMM Başkanvekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, TBMM’ye kolu askıda geldi. "Tenisçi dirseği" teşhisi konularak kolu askıya alınan Akşener, şunları söyledi: "Evde temizlikçi kadına yardım ediyordum. Yerleri ve halıları silerken bezi sulu bırakıyordu. Ben de ona bez nasıl sıkılırmış göstereyim dedim. O kadar sıkmışım ki, dirsekte kan toplanmış, ödem oluşmuş. Eski günlerdeki gibi genç ve güçlü olduğumu sandım."http://www.hurriyet.com.tr/tem...unu-incitt
12 Mart 2016

Dünyanın en yaşlı erkeğine sertifika

1 Yıl7 Ay9 Günoldu

İsrail'in Hayfa kentinde yaşayan 113 yaşındaki Israel Kristal dünyanın en yaşlı erkeği olarak tescil edildi. Guinness Dünya Rekorları, 1903'de Polonya'da doğan ve ilk eşiyle iki çocuğunu soykırımda kaybeden Kristal'e, Hayfa'daki evinde sertifikasını verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dun...gi-resmen-
07 Mart 2016

İbrahim Tatlıses şarkıları sara nöbetlerini tetikliyor

10 Yıl10 Ay1 Günoldu
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Işık, Tuna Valsi, 5. Senfoni gibi bazı klasik müzik parçalarıyla birlikte İbrahim Tatlıses'in bazı türkülerinin de sara nöbetlerini tetiklediğini açıkladı.
07 Mart 2016

40 yıl sonra gördüğü dünyayı beğenmedi

47 Yıl10 Ay22 Günoldu
Samsun'da, Dr. Hicabi Eryıldırım'ın yaptığı ameliyatla, 40 yıl sonra gözleri açılan Maksut Aydoğdu, "Hayalimdeki dünya ve insanlar daha güzeldi. Dünyayı sevmedim" dedi. (Kaynak: hürriyet gazetesi)
07 Mart 2016

El gidiyor fezaya, biz taktıramadık kondomu Rıza'ya

15 Yıl11 Ay11 Günoldu
Sağlık Bakanlığı'nın AIDS'e karşı dağıttığı kitapçıkta "El gidiyor fezaya, biz taktıramadık kondomu Rıza'ya", "Atem tutam men seni, kondoma saram ben seni", "Tak kondomun hasını, çekme AIDS'in yasını" gibi sloganlar yer aldı. (Kaynak: Star gazetesi)
07 Mart 2016

Boğazındaki sineği öldürmek için tarım ilacı içti

3 Yıl3 Ay26 Günoldu
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde boğazına kaçan sineği öldürmek için tarım ilacı içen ve 16 gün yoğun bakımda kalan 65 yaşındaki Aydın Kıyak, taburcu oldu. Kıyak, daha önce de boğazına sinek ilacı sıktığını ancak bir şey olmadığını belirterek, "Bir daha böyle bir şey yapmam" dedi. (Kaynak: milliyet.com.tr)
07 Mart 2016

Çileği yiyen bakan, bibere gelince 'yemedi'

15 Yıl5 Ay14 Günoldu
Çilekte hormon olmadığını yiyerek kanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "zehirli olduğu için" Almanya tarafından iade edilen biberleri ise yemedi. (Kaynak: Hürriyet gazetesi)
07 Mart 2016

Seray Sever, programa yetişmek için ambulans kiralamış

9 Yıl9 Ay2 Günoldu
Seray Sever, Posta gazetesine, Türkmax'da Oktay Kaynarca ile birlikte sunduğu canlı yayınlanan şov programı "Her Şey Dahil"e yetişebilmek için birkaç kez özel ambulans kiraladığını belirterek, "Neye istersem binerim! N'olacak ki?" dedi.
07 Mart 2016

Güzel saçlar için bebek çişini deneyin

9 Yıl5 Günoldu
Hapishanede ilginç güzellik metodları öğrendiğini söyleyen manken Tuğba Özay, bebek idrarının saça çok iyi geldiğini belirterek, "Ben bunu orada uygulayanları gördüm, sonuca inanamadım. Ben henüz uygulamadım. Kendi bebeğim olursa neden olmasın. Bebeğimin idrarını içerim bile" dedi.
07 Mart 2016

Sağlık Müdürü, kızının eczanesinin karşısına sağlık ocağı açtırdı

8 Yıl3 Ay26 Günoldu
Sağlık Bakanlığı'nın tesislerinde 212 gün kalan Yalova İl Sağlık Müdürü Ali Daştan'ın, kızı Emine Daştan'ın Çiftlikköy'deki eczanesinin tam karşısına sağlık ocağı açtırdığı ortaya çıktı.
07 Mart 2016

Bir hastaya tam kafatası ve kafa derisi nakledildi

2 Yıl4 Ay17 Günoldu
ABD'nin Teksas eyaletinde James Boysen isimli hastaya dünyada ilk kez tam kafatası ve kafa derisi nakli yapıldı.
07 Mart 2016

İçkiye gelir için değil, vatandaşın sağlığı için zam yaptık

6 Yıl11 Ay21 Günoldu
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, alkollü içkilerdeki Özel Tüketim Vergisi'ne yapılan yüzde 30'luk rekor zam için, "Bizim için gelir değil, vatandaşın sağlığı önemli" dedi.
07 Mart 2016

Ebola kötü değil, sadece bulaşınca öldürüyor

3 Yıl3 Günoldu
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Afrika'da gittikçe yaygınlaşan Ebola virüsü hakkında, "Aslında göründüğü kadar kötü değil. Sadece bulaşınca öldürüyor" dedi.
07 Mart 2016

Göbek büyüdükçe, kalp krizi riski artıyor

10 Yıl9 Ay21 Günoldu
ABD'de 12 yıllık bir araştırma, göbekli olmanın kalp hastalıklarına yol açtığını ortaya çıkardı. 100 bin gönüllü üzerinde yapılan araştırma, göbekli kişilerin damar tıkanıklığı ya da kalp krizi gibi risklere yakalanma ihtimalinin yüzde 40 artığını gösterdi.

Lütfen hosteslerimize para teklif etmeyiniz

6 Yıl7 Ay8 Gün
önce oldu

AKP'nin Manisa mitingine photoshop ayarı

8 Yıl7 Ay12 Gün
önce oldu

Köyün dört delisi, azalığa seçildi

10 Yıl11 Ay21 Gün
önce oldu