• yeni
  • kategoriler

#yüzüklerin efendisi

11 Ekim 2017

Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü kitabı yayımlandı

61 Yıl11 Ay29 Günoldu
İngiliz profesör John Ronald Reuel Tolkien'in üçlemesi Yüzüklerin Efendisi serisinin sonuncusu olan Kralın Dönüşü yayımlandı. 1960'larda ABD'de fenomen haline gelen kitap serisi, 2000'lerde sinemaya uyarlandı.
07 Mart 2016

Aragorn'dan tribünde 'Beşiktaşım oley' tezahüratı

6 Yıl11 Ay9 Günoldu
"Yüzüklerin Efendisi"ndeki "Aragorn" rolüyle ünlenen Viggo Mortensen, film çekimi için geldiği İstanbul'da, Beşiktaşlı oldu. Beşiktaş-Bursaspor maçını trisünden izleyen Mortensen, "Beşiktaş'ım oley" diye tezahürat yaptı.
07 Mart 2016

Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı doğdu

125 Yıl9 Ay16 Günoldu
İngiliz yazar, şair, dilbilimci ve Oxford Üniversitesi profesörlerinden John Ronald Reuel Tolkien, Birleşik Krallık sömürgesi olan Güney Afrika'nın Bloemfontain kentinde doğdu. Tolkien'in babası Arthur banka müdürüydü. İngiltere Birminghamlı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika'ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olumsuzluklar kısa zamanda anne Mabel'i çocuklarını alıp İngiltere'ye dönmeye itti. Baba Arthur da dönmeyi planlıyordu ancak kısa bir süre sonra öldü. Bunun üzerine Mabel çocukları alıp, İngiltere'de küçük bir köy olan Sarehole'a yerleşti. Bu köy Tolkien'de derin etkiler bıraktı ve hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire'a ilham verdi. Hobbit kitabından sonra Yüzükler'in Efendisi üçlemesiyle dünyanın en ünlü yazarlarından biri oldu.

İki rahimli kadın, üçüz doğurdu

10 Yıl9 Ay28 Gün
önce oldu

Salem Cadı Mahkemeleri'nde ilk dava görüldü

325 Yıl7 Ay19 Gün
önce oldu

Damat, kaynanasının evini 'randevu evi' yaptı

43 Yıl8 Ay27 Gün
önce oldu

Benimkisi 25 cm değil

1 Yıl7 Ay11 Gün
önce oldu