• yeni
 • kategoriler

Tiktax Nedir

Tiktax nedir?

Tiktax.com eğlendirme, bilgilendirme ve hatırlatmayı "dinamik sayaç" yoluyla gerçekleştiren bir sosyal paylaşım aracıdır.

Tiktax.com'da geçmiş ve geleceğe yönelik herhangi bir olayla ilgili sayaç oluşturabilir ve bunu tüm diğer ziyaretçilerle paylaşabilir ya da sadece kendiniz görebilirsiniz. Biz bu sayaçlara "tiktax" diyoruz.

"tiktax" oluşturmak için siteye ücretsiz üye olup bir başlık seçmeniz, tarih belirlemeniz, en az bir cümle detay girmeniz ve ilgili etiketleri yazmanız gerekmektedir. İsterseniz, bilgisayarınızdan resim yükleyebilirsiniz. Youtube, Vimeo, Dailymotion ve İzlesene videolarını ekleyebilirsiniz.

Tiktax.com, kendi türünün ilk örneği olduğu için şu an test aşamasındadır. Yaşadığınız sorunları, şikayetlerinizi ve önerilerinizi lütfen bildiriniz.

Ne işe yarar?

Tixtax.com yoluyla, genel ya da size özel tüm olayları kaydedebilir ve olayların üzerinden ne kadar süre geçtiğini ya da ne kadar süre kaldığını "dinamik bir sayaç" aracılığıyla anında görebilirsiniz.

Sizi etkileyen, güldüren, kızdıran, üzen ya da bilgilendiren tüm genel ve özel olayları Tiktax.com'da paylaşabilirsiniz. Gelecekteki olay ve etkinlikleri hatırlatabilirsiniz.

Geçmiş olaylara ait tiktax'ların sayacı ileriye doğru çalışacak, böylece üzerinden ne kadar geçtiğini göreceksiniz. Geleceğe yönelik tiktax'ların sayacı ise geriye doğru sayacak, böylece ne kadar kaldığını öğreneceksiniz. Geleceğe yönelik tiktax'lar, belirtilen tarih geçince, otomatik olarak geçmiş zamana dönüşecektir.

"Çocuğunuzun doğumu üzerinden tam olarak ne kadar süre geçti? Siz ne kadar zamandır dünyadasınız? Sevgilinizle ilk kez ne zaman ve nerede buluştunuz? Okula ya da işe başladığınız günü hatırlıyor musunuz? En komik anınızı ne zaman, nerede yaşadınız? O dizideki çocuk ne zaman ölmüştü? Son tatiliniz ne zamandı? Evleneli ne kadar oldu? Ümraniye'de çöplük patlayalı, Marmara Depremi yaşanalı, Kemal Sunal öleli, Nazım Hikmet Ceviz Ağacı Şiiri'ni, Barış Manço Arkadaşım Eşşek şarkısını yazalı ne kadar oldu? Sevgilinizin askerliği ne zaman bitiyor? Bir dahaki Fenerbahçe-Galatasaray derbisine kaç gün kaldı? O konsere ne kadar var? Ayşe ile Ahmet'in evliliği ne zaman? Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ne zaman izleriz?"

Bu ve benzeri tiktax'larla hem genel tarihe katkıda bulunun, hem de özel tarihinizi yazın.

Unutmayın, Titkax.com'da zaman sizin için sayıyor!

Nasıl kullanılır?

 • Bir "tiktax" oluşturabilmek için öncelikle üye girişi yapmalısınız. Üye değiseniz sağ üstte yer alan "giriş" butonunu tıkladıktan sonra, "hesap oluştur" bağlantısı yoluyla üyelik kaydı yapabilirsiniz. Üyelik için daha önce "kullanılmamış" bir email adresi ile şifre girmeniz yeterlidir. Aktivasyon koduna "gerek kalmadan" üyeliğiniz oluşacaktır. Facebook üyeliğiniz varsa, doğrudan Facebook kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı girişi yapınca, "tiktax" yazabilmek için gerekli editör sayfasına yönleneceksiniz. Fotoğraf, bağlantı ya da video eklemeyecekseniz bu hızlı editör yoluyla "tiktax"ı oluşturabilirsiniz. Fotoğraf, video ve (veya) link eklemek istiyorsanız "gelişmiş editöre geç" seçeneğine tıklayınız.
 • Bir "tiktax" oluşturabilmek için "başlık", en az 10 karakterlik bir "detay" yazısı, en az bir "etiket" ve bir "tarih" girmeniz gerekmektedir.
 • Girdiğiniz tarih, "olayın" gerçekleştiği tarih olmalıdır. Tiktax'ı oluşturduğunuz an ise sistemimiz tarafından otomatik olarak kaydedilmektedir.
 • Tarih seçimini yaparken, olayın gerçekleştiği an, içinde bulunduğunuz zaman ise, "şu anı seç" butonunu tıklayabilirsiniz. Olay anı otomatik olarak belirecektir. Buradan isterseniz, saniye, dakika, saat, gün, ay gibi seçenekleri ayrı ayrı sıfırlayarak, olay tarihini sadece "yıl"a, sadece "yıl ve ay"a, sadece "yıl, ay ve gün"e, sadece "yıl, ay, gün ve saat"e, sadece "yıl, ay, gün, saat ve dikaka"ya kadar indirgeyebilirsiniz.
 • Açılır menümüzü kullanıyor iseniz. En az "yıl" seçeneğini doldurmanız gerekir. Her kutucuğu doldurduğnuzda diğer kutucuk açılacaktır. Örneğin yıl kutusunu doldurduğunuzda "ay", "ay" kutusunu doldurduğunuzda "gün" ve diğerleri gibi. Tüm kutucukları doldurmak zorunda değilsiniz. Sadece olayın gerçekleştiği yılı biliyorsanız, "yıl" kutucuğunu doldurduktan sonra "ay" kutusunu doldurmadan "gönder"e basarak tiktax'ı oluşturabilirsiniz. Bu seçenekler sonrakiler için de geçerlidir. Olayın sadece yıl ve ayını biliyorsanız, yıl ve ay kutucuklarını doldurduktan sonra gün kutucuğunu boş bırakarak gönder'e tıklayabilirsiniz. Yıl, ay ve gününü biliyorsanız, bu üç kutucuğu doldurduktan sonra, saat kutucuğunu boş bırakarak gönder butonuna tıklayabilirsiniz. dakika ve saniye seçenekleri için de bu geçerlidir.
 • Tiktax'ı göndermeden önce "herkese açık" kutucuğunu seçerseniz, yazdığınız "tiktax"ı herkes görebilecektir. "Sadece Ben" kutucuğunu seçerseniz "bu tiktax'ı sadece, üyelik girişi yaptığınızda, kendi profilinizde siz görebileceksiniz. Bu tiktax'ın yanında "bana özel" yazısı görünecektir.
 • Tiktax'ınıza bağlantı eklemek için, ilgili sayfasının url'sini kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir.
 • Resim yüklemek için "resim yükle" butonuna basarak, bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan bir resim seçmeniz yeterlidir.
 • Tiktax'ınıza sadece Youtube, Vimeo, Dailymotion ve İzlesene.com sitelerinden video ekleyebilirsiniz. Bu sitelerden eklemek istediğiniz videonun url'sini kopyalayıp, video ekleme bölümüne yapıştırmanız yeterlidir.
 • Üyelik profilinizdeki tiktax'ları "düzenle" butonu ile düzenleyebilirsiniz. "Sil" butonuna basınca talebiniz tarafımıza iletilmiş olacak ve tiktax'ınız bizim tarafımızdan silinecektir.
 • Dilediğiniz tiktax'ı sol altta yer alan paylaş butonuna basarak, "embed" olarak sitenize ekleyebilirsiniz. İlgili kodu sayfanıza yerleştirmeniz yeterlidir. Sayaç sizin sayfanızda saymaya devam edecektir.

Ne yapamazsınız?

Tiktax.com'da eleştiri sınırlarını aşan hakaret, kötü söz, uygunsuz kelime, ırkçılık, bölücülük gibi yasalara ve genel ahlak normlarına aykırı yazıları onaylamıyoruz, ayrıca düzgün bir Türkçe bekliyoruz.

Protokol, teleferikte asılı kaldı

56 Yıl1 Ay20 Gün
önce oldu

Çobanlar, köpekleri için polisle çatıştı

3 Yıl11 Ay23 Gün
önce oldu